Důležité upozornění na kritickou zranitelnost v protokolu samba

0
(0)

Núkib ( národní úřad pro kybernetickou bezpečnost) upozorňuje na kritickou zranitelnost služby Samba, open-source implementace SMB protokolu v systémech Linux.  Zranitelnost CVE-2021-44142 umožňuje vzdálené spuštění kódu bez autentizace na cílovém systému s root oprávněním a byla na škále závažnosti CVSSv3 ohodnocena 9.9/10. Zranitelné jsou všechny verze Samba před 4.13.17 a nižší, které používají modul „vfs_fruit“ sloužící ke kompatibilitě se systémy MacOS a který je v základní konfiguraci spuštěný. Službu využívají nejen Linuxové distribuce a systémy MacOS, ale též např. síťové disky, tiskárny a IoT zařízení.

Pro verze 4.13.17, 4.14.12 a 4.15.5 byly vydány bezpečností aktualizace, všem správcům těchto systémů doporučujeme jejich bezodkladnou instalaci. Pokud aktualizace není z provozních důvodů možná, lze též zranitelnost mitigovat odebráním modulu vfs_fruit, který ale omezí funkčnost pro MacOS.

Prioritní aktualizaci NÚKIB doporučuje zejména v systémech, které jsou přímo dostupné z internetu, dle veřejně dostupných zdrojů se v ČR jedná o cca 1 500 systémů. Zranitelnost ovšem představuje riziko i ve vnitřní síti, neboť může při získání prvotního neprivilegovaného přístupu poskytnout útočníkům snadnou cestu k eskalaci oprávnění a šíření malwaru v síti.

V současné době není evidováno plošné zneužívání zranitelnosti, ani veřejný proof-of-concept. S ohledem na závažnost zranitelnosti lze ale předpokládat, že se veřejně dostupný kód pro zneužití objeví brzy a útočníci začlení tuto zranitelnost do svých postupů.

Zdroj: Núkib,ITbiz

Jestli se Vám příspěvek líbí nebo Vám pomohl, tak nás ohodnoťte

Click on a star to rate it!

Děkujeme 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Administrátor

rampelnik78.cz

IT specialista, tvůrce článků a vývojář.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *